Český BrodOficiální stránky města

Aktuality - Všechny aktuality

Rozšíření linek Pražské integrované dopravy

Od neděle 1. srpna 2021 bude do společného integrovaného systému Středočeského kraje a Prahy zahrnuta rozsáhlá oblast zahrnující Kolínsko, Kutnohorsko a Uhlířskojanovicko. Při integraci bude zavedeno 38 nových autobusových linek PID, na 24 linkách PID a 6 linkách SID bude upraven jejich provoz a jedna linka PID bude zrušena. Zrušeno bude celkem 73 linek SID včetně linek MHD Kutná Hora. Schéma integrace autobusové dopravy Kolínsko a Kutnohorsko najdete zde.  mapa-oblasti-1.pdf

Všechny zrušené linky budou nahrazeny novými nebo upravenými linkami PID s přehlednějším linkovým vedením. V nejvyšší možné míře je snahou na nových linkách zavést koordinaci linek mezi sebou pro vytvoření atraktivního intervalu a vybrané autobusové linky navázat na vlakové spoje. U části tras dochází k posílení provozu v pracovní dny i o víkendech a ke zkvalitnění směrové nabídky. Díky Tarifu PID cestující ušetří zejména při pravidelném dojíždění. Na linkách PID lze v rámci pásmové i časové platnosti libovolně přestupovat mezi jednotlivými linkami různých dopravců. Budou platit standardy PID a provoz bude hlídán koordinačním dispečinkem. Cestující budou moci rovněž využívat výhod aplikace PID Lítačka.

Jak ušetřit při cestách linkami Pražské integrované dopravy

Tarif Pražské integrované dopravy může být pro cestující v obcích, které se do systému PID zapojují, v lecčems nový a někdy si nemusí být jistí, o jakou si říct jízdenku, aby pro ně byla cesta co nejlevnější. Místo tradičního počtu ujetých kilometrů se počítá cena v systému Pražské integrované dopravy podle času, který na cestě strávíte, a podle počtu tarifních pásem, která při tom projedete. Je to ve své podstatě velmi jednoduché. Nabízíme vám odpovědi na nejčastěji kladené otázky a také tipy, jak při cestách spoji Pražské integrované dopravy ušetřit.

Přehled cen všech jízdenek najdete na webu Pražské integrované dopravy.

Na otázky odpovídá Vlastimil Janoušek, zástupce vedoucího oddělení linkové dopravy IDSK.

Jak zjistím dopředu, kolik mě cesta bude stát? V pásmech se nevyznám.

Nejjednodušší je jít na webové stránky Pražské integrované dopravy www.pid.cz a tady si vyhledat spojení, kam potřebujete jet. Spolu se spojením vám systém spočítá také cenu při použití jízdenky Pražské integrované dopravy. Druhou možností je aplikace PID Lítačka, která vám cenu nejen spočítá, ale můžete si v ní jízdenku rovnou přes mobil i koupit. Pokud byste se chtěli raději s někým poradit, můžete využít telefonní číslo zákaznického centra PID 234 704 560, které je v provozu v pondělí – pátek: 6.00 – 20.00 hodin, sobota a neděle: 8.00 – 18.00 hodin.

Kde všude si mohu jízdenky PID pro jednorázovou cestu koupit?

Pokud nastupujete ve Středočeském kraji do autobusu PID, jízdenku vám prodá řidič. Platit u něj můžete v hotovosti nebo také bezkontaktní bankovní kartou. Jednoduše u řidiče zaplatíte pípnutím kartou jako v supermarketu.

Pokud nastupujete na vlak na nádraží, kde je pokladna Českých drah, může si u pokladní říct o jízdenku Pražské integrované dopravy. Budete mile překvapeni, často je levnější než jízdenka ČD. 

Pokud rádi pracujete s aplikacemi v mobilním telefonu, stáhněte si určitě aplikaci PID Lítačka. Vyhledáte si trasu, kam chcete jet, a rovnou můžete klepnout na tlačítko Koupit jízdenku. Stačí pro to mít bankovní kartu, která umožňuje platbu přes internet. Jízdenku v mobilu přes internet během pár sekund zaplatíte a při nástupu u řidiče ukážete jen displej svého telefonu s jízdenkou.

Jaké slevy platí v autobusech a vlacích Pražské integrované dopravy ve Středočeském kraji?

V autobusech i vlacích platí státní slevy 75 % pro děti, studenty a seniory nad 65 let. Děti do šesti let jezdí ve vlacích a autobusech zdarma. Senioři nad 70 let mohou jezdit zdarma všemi autobusy Pražské integrované dopravy. Pokud chcete ušetřit na pravidelných cestách, vyplatí se časové kupony PID, ty jsou měsíční, čtvrtletní nebo roční.

Které časové kupony jsou nejvýhodnější?

Časové kupony se vyplatí všem, kdo jezdí pravidelně, ať už do práce, nebo do školy. Nejvýhodněji vychází roční kupon, nejméně výhodný je měsíční. Ale i ten vyjde v porovnání s každodenním kupováním jednorázových jízdenek mnohem levněji. Výhodou předplatní jízdenky je, že s ní můžete vzít kolo do vlaku zdarma.

Vždycky jsem si kupoval jízdenky pro každý dopravní prostředek zvlášť. U řidiče v autobusu a pak na nádraží u pokladny. Proč bych to měl přestat dělat?

Můžete to dělat dál, ale proděláte. Tarif Pražské integrované dopravy je založený na tom, že si koupíte jednu jízdenku a s ní pak můžete přestupovat mezi všemi dopravními prostředky. A na jednu jízdenku je to levnější, než když si budete kupovat jízdenky na své cestě zvlášť. Když nastupujete do regionálního autobusu a pak přestupujete na vlak, už v autobuse dostanete jízdenku pro celou cestu a s ní pak pojedete vlakem. V malé vesničce Středočeského kraje si můžete koupit jízdenku, na kterou dojedete až na Pražský hrad a zase zpět. Je to levnější.

 

Mgr. Oldřich Buchetka, tiskový mluvčí
Integrovaná doprava Středočeského kraje, příspěvková organizace

Copyright © Město Český Brod, 2005-2021 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist